Na de viering van 29 juni 2025 heeft architect Margaux Platenburg van Van Hoogevest Architecten namens de PThU het ontwerp gepresenteerd voor de vernieuwde Janskerk. De volgende beelden geven een impressie van hoe het er uit gaat zien. De hoofdlijnen staan – de details kunnen nog wijzigen omdat op dit moment de aannemer de techniek nog aan het uitwerken is. En ook over de plek van alle kunst en erfgoed moet nog worden nagedacht. In het transept en het koor van de kerk komen geen grote ingrepen.
Je komt de kerk binnen via een lichte vestibule. Vanuit het west-venster van de kerk valt daglicht naar binnen via een opening in het plafond. Recht voor je zie je de brede trap naar het daklandschap op de collegezalen. Links en rechts daarvan is de toegang tot de begane grond van de kerk. Overdag zal de balie in de vestibule bemand zijn. De toiletten blijven ongewijzigd.
In het schip op de begane grond vind je de grote collegezaal. Desgewenst kan die met een flexibele wand in tweeën gesplitst worden. De ramen zijn van glas; de deuren zitten tussen de pilaren van de zijbeuken. De tafels zijn inklapbaar en de stoelen stapelbaar.
Dit is het zij-aanzicht van het daklandschap en de collegezaal.
In de noordelijke zijbeuk komt een spiltrap naar het daklandschap. In deze zijbeuk komt ook een zgn. heffer waardoor het daklandschap (via een vergaderzaal) ook voor rolstoelgebruikers toegankelijk wordt. In deze zijbeuk zijn ook de koffieautomaten voorzien. Het is een doorgaande route van de ingang naar de Stefanuskapel.
De glazen achterpui van de collegezaal kan open zoals op dit beeld te zien is. Dit geeft flexibiliteit voor bijeenkomsten met veel bezoekers.
Het daklandschap is een ruimte waar gestudeerd en overlegd kan worden. Het wordt op afstand de mooiste studieplek van Utrecht! Op dit beeld kijk je van het westen naar het oosten.
Ook in de zuidelijke zijbeuk komen studieplekken. De zuidbeuk is rustiger dan de noordbeuk. Bij de ingang van de kerk bevinden zich twee vergaderzalen, een op de begane grond (de oude kamer van Herman) en een op de eerste etage.
Dit wordt het aangezicht van de Stefanuskapel. Met de op deze manier afgesloten kapel grijpt de architect terug op het beeld van de kapel toen deze als bibliotheek werd gebruikt.
De plannen voor de inrichting van de kapel zijn nog niet helemaal uitgekristalliseerd. Waar komt bijv. het kistorgel? En kan het altaar op dezelfde plek blijven staan?
Vooralsnog gaat de kapel gebruikt worden voor zowel colleges als voor kleine vieringen. En het is natuurlijk een mooie plek voor een proefpreek.
Wat al eerder bekend was over de verbouwing:
- Kosterswoning in gebruik door PThU
Vanaf 1 september zal de PThU de kosterswoning gaan gebruiken voor haar activiteiten. In juli en augustus krijgt de woning een beperkte opknapbeurt. Denk aan nieuw laminaat, wat schilderwerk en gordijnen. Er komt ook kantoormeubilair in de grotere ruimtes te staan. Het geheel wordt zo ingericht dat onze kinderactiviteiten op zondag gewoon door kunnen gaan. - Verduurzaming Janskerk
Met de Gemeente Utrecht is overeenstemming bereikt over de manier waarop de ramen geïsoleerd gaan worden. Dit gebeurt aan de buitenzijde. De formele vergunning hiervoor gaat nu aangevraagd worden.